Przed egzaminem na prawo jazdy lekcji udzielą rodzice…
Decyzja zapadła! Młodzi kandydaci na kierowców – zanim zdadzą egzamin i zanim dostaną prawo jazdy – będą mogli jeździć samochodem… pod opieką rodziców. Ministerstwo Infrastruktury przekazało do kancelarii premiera projekt zmian przepisów o kierujących pojazdami.
Jak długo młody kierowca będzie mógł jeździć z rodzicem w fotelu pasażera? Na pewno rok – a Ministerstwo Infrastruktury rozważa, że nawet przez dwa lata młody kierowca będzie mógł jeździć z rodzicem zanim podejdzie do ostatecznego egzaminu na prawo jazdy w WORD-zie.
Przyszły kierowca, by wsiąść do auta, będzie jednak musiał spełnić szereg warunków: musi mieć ukończone 17 lat, zakończone szkolenie praktyczne, zdane egzaminy wewnętrzne. Wtedy będzie mógł prowadzić samochód, o ile w fotelu pasażera zasiądzie rodzic lub opiekun prawny, który sam ma prawo jazdy co najmniej 5 lat.
Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, samochód, którym będą odbywać się takie jazdy rodzicielskie, ma być oznakowany, ale nie będzie wymogu. by był wyposażony – jak auta w szkołach jazdy – w dodatkowy pedał hamulca i dodatkowe lusterka. Będzie za to limit prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym i maksymalnie 80 km/h poza terenem zabudowanym. Taki samochód nie będzie mógł poruszać się po autostradach i ekspresówkach, ale po drogach krajowych już tak.
Policja nie mówi „nie” pomysłowi, by młodzi kierowcy bez prawa jazdy mogli doszkalać się pod okiem rodziców. Eksperci, m.in z Federacji Szkół Nauki Jazdy. mówią natomiast o dużym ryzyku i niweczeniu ich pracy.
Największe obawy budzi nieprzystosowanie samochodów do takich jazd rodzicielskich. Instruktor może zareagować, rodzic na fotelu pasażera nie – mówi Jan Szumiał wiceprezes Federacji Szkół Nauki Jazdy.
Po drugie, taka jazda z rodzicem zamiast doszkalać może wyrządzić więcej szkody. Młody kierowca świeżo po kursie najlepiej zna przepisy. Jest najgrzeczniejszy na drodze – odpowiada Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Warto dać szansę temu rozwiązaniu – dodaje. Kobryś zwraca też uwagę, że dla policji kluczowe jest oznakowanie samochodów z rodzicem w roli patrona młodego kierowcy i ograniczenie prędkości. Według drogówki należy rozważyć, czy wpuszczać takie samochody na drogi krajowe.
Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rewolucja-w-przepisach-przed-egzaminem-na-prawo-jazdy-lekcji,nId,2602007#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox